Co to znamená, když se řekne „betonový plot“
Když se řekne betonový plot, mohou vás napadnout různé varianty pevného zdiva na hranici vašeho pozemku. Těch možností je skutečně více, mezi nimi jde nejčastěji o široké, mohutné tvárnice, plné, či duté, různě profilované, nebo s rovným povrchem, ale také naopak o velmi tenké, ploché desky.
Rozdíl mezi těmito dvěma řešeními je značný – pro tvárnice je nutné vybudovat pevné základy po celé linii, půjde o hluboký výkop cca 50 – 70 cm, v šíři tvárnic, vylitý betonem s přídavky kamene, nebo ocelových armatur. Teprve na pevný základ lze pokládat zdivo, jednu tvárnici vedle druhé podobně, jako vyzdívku z klasických cihel. Tímto postupem se značně prodlouží doba výstavby a samozřejmě také celkové náklady. Máme však ještě druhou možnost – zmiňované tenké, ploché desky.
Betonový plot z armovaných desek – jak si jej představit? Výrobci jej koncipují tak, že základ tvoří svislé sloupky. Ty se musí opět zabetonovat do země, ale pouze tyto samotné sloupky v dvoumetrových rozestupech – není tedy nutné budovat pracně výkopovou rýhu po celé délce parcely. Mezi ukotvené sloupky se pak pouze zasouvají tenké desky (o síle 4 cm) do vyfrézovaných drážek, přičemž spodní linie desek se pouze položí na zemský povrch, případně se zapustí do požadované hloubky pod povrch. Desky se po zasunutí již nemusí lepit, nebo spárovat tmelem, pevnost oplocení zajišťuje samotná váha každé z desek, což je cca 70 – 90 kg. Desky mají standardní rozměr 200 x 50 cm, lze z nich tedy vytvořit více možností, a to buď je položit jako nízký sokl a doplnit jej dřevěnými latěmi, anebo se desky položí ve více vrstvách, až do tolerované výšky 200 (250 cm).
Kombinace betonu a dřeva je dnes velmi žádaná, oba materiály k sobě ladí, zvláště, využijete-li kontrastních barev, např. šedou a krémovou barvu betonu s odstíny mořidel dřeva, jako jsou např. třešeň, pinie, mahagon, kaštan a další.